Városlista
2025. november 5, szerda - Imre

Hírek

2017. Június 26. 17:48, hétfő | Helyi
Forrás: okkfehervar.hu

Szerdán avatják újra Bory Jenő I. Világháborús emlékművét

Szerdán avatják újra Bory Jenő I. Világháborús emlékművét

A felújított, „69-es előre!” szobornál Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, honvédelmi miniszterhelyettes és dr. Cser-Palkovics András polgármester mond beszédet.

Az első világháború centenáriuma alkalmából felújították az 1918. évi montellói csata évfordulójára, Bory Jenő által készített 69-es Hindenburg gyalogezred hősi halottainak emléket állító szobrot. A „69-es előre!” emlékmű újraavatási ünnepségét június 28-án, szerdán 14 órakor tartják a Vörösmarty téren. A rendezvényen beszédet mond Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, honvédelmi miniszterhelyettes és dr. Cser-Palkovics András polgármester.

A másfélszeres életnagyságú szobrot 1931-ben avatták fel, majd útépítés miatt 1940-41-ben és 1975-ben is áthelyezték – ekkor találták meg az ezred naplóját a talapzatban. A talapzat két oldalán az ezred csatáinak helyszínei olvashatók, a hátoldalon ez áll:

Az 1914-1918 évi világháborúban elesett sok ezer bajtársa, és dicső ezredük örök emlékezetére emelte a volt cs. és kir. 69. Hindenburg tábornagy nevét viselő gyalogezred tisztikara és legénysége. Az ezred alakult Lombardiában 1860. február 1. megszűnt 1918. november 1. De ha hív a haza, újból élni fog!

A talapzat elején található Hindenburgot ábrázoló domborművet 1949-ben távolították el, melyet Kocsis Balázs szobrász-restaurátor pótolt 2010 őszén.

Az újraavató ünnepségre minden érdeklődőt szeretettel várnak!

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 28. 07:51, csütörtök | Helyi

Bajnokok Ligája - Elindultak a budapesti döntő előkészületei

A Puskás Arénában lezajlott a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjének előkészületeit beindító első munkaértekezlet.

2025. Augusztus 17. 00:00, vasárnap | Helyi

Vida Beni ismét gokartban!

Augusztus közepén rendezték az RMC Hungary Gokart Országos Bajnokság IV. fordulóját, ezúttal Kecskeméten.

2025. November 05. 07:35, szerda | Bulvár

Sziget - Újra magyar kézben a fesztivál

Újra magyar kézben a Sziget. Európa egyik legnagyobb fesztiválja az eddigi menedzsmenttel és szervezői csapattal, az egykori alapító, Gerendai Károly stratégiai vezetésével vág neki a 2026-os rendezvény szervezésének.

2025. November 05. 07:34, szerda | Életmód

Az év legnagyobb teliholdja lesz látható szerdán éjjel

Szerda éjszaka földközelbe ér a novemberi telihold, majd másnap szoros közelségbe kerül a Fiastyúk csillaghalmazzal - tájékoztatta a Svábhegyi Csillagvizsgáló kedden az MTI-t.