Hírek
2017. Július 21. 06:51, péntek |
Helyi
Forrás: mti.hu
Székesfehérvár után újabb helyszínen az erdélyi tallérok

Az ország hat városába tervezett vándorkiállítás következő állomásaként Nyíregyházán lesz látható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Értéktár programja keretében megvásárolt erdélyi tallérgyűjtemény.
Az augusztus 26-án nyíló, Fejedelmeink mesés kincsei elnevezésű tárlat anyagát nagyrészt az a 220 darabos Tündérkert ezüstje című kiállítás adja, amelyet az MNB az Értéktár program keretében 2015 nyarán vásárolt meg Törő István tulajdonostól - mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Rémiás Tibor, a Jósa András Múzeum igazgatója.
Az 1,1 milliárd forint értékű, 16-17. századi erdélyi tallérokból és emlékérmekből álló gyűjteményt a jegybank ötéves letétbe a Magyar Nemzeti Múzeumnak adta át, elősegítve ezzel a tudományos feldolgozást, a kutathatóságot, továbbá a nagyközönség számára történő bemutatást - emlékeztetett a gyűjteményvezető.
Rémiás Tibor tájékoztatása szerint a nyíregyházi kiállításon megtekinthető lesz egy 48 darabos, reprezentatív válogatás is az MNB 1974-ben alapított Bankjegy- és Éremgyűjteményének erdélyi aranypénzeiből, valamint szintén a jegybank tulajdonában lévő 13 darab eredeti, 17. századi erdélyi verőtő, amelyek az MNB több mint hatezer darabot számláló verőszerszám-gyűjteményének legkorábbi darabjai.
Az arany- és ezüstpénzek, valamint a verőtövek mellett a kiállításon megtekinthető majd néhány korabeli erdélyi fegyver - díszsodronying, huszár félvért és sisak, díszszablya, díszbuzogány - , amelyeket a Magyar Nemzeti Múzeum kölcsönöz a tárlatra - tette hozzá. A bemutatóhoz interaktív múzeumpedagógiai program kapcsolódik, ezen János Zsigmondtól II. Rákóczi Ferencig az erdélyi fejedelmeket ismerhetik meg az érdeklődők.
A tárlat az első és második állomás - Székesfehérvár, illetve Nyíregyháza - után további négy városba, Szombathelyre, Szegedre, Pécsre és Egerbe is ellátogat.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 04. 10:57, péntek | Külföld
\"Teljes lezárásra\" tettek felhívást a szerbiai egyetemisták
A szerbiai városok teljes lezárására szólították az embereket a hónapok óta tiltakozó szerbiai egyetemisták, akik pénteken egyebek mellett Belgrád, Újvidék és Nis blokádját tervezik.
2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld
Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá
Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni
2025. Július 03. 18:41, csütörtök | Életmód
Szeptemberben lesz a „Könnyek a Vízben” Segélykoncert, az adományozás tovább folytatódik
A nagy hőségre való tekintettel az ősz elejére halasztották a szervezők a „Könnyek a vízben” Segélykoncertet.
2025. Július 03. 16:43, csütörtök | PR
Időjósból időutazó: Németh Lajos a Szigetvári Várban kalandozott ,Vitézzé avatták
A Szigetvári Zrínyi Vár falai között barangolt a népszerű meteorológus Zrínyi Miklós nyomában. Hiteles, szórakoztató élményeken keresztül mutatta be elődjeink történelmi örökségét!