Hírek
2018. Április 18. 13:59, szerda |
Életmód
Forrás: mti
Meteoritbecsapódás után terjedtek el a Földön a dinoszauruszok
Egy 232 millió éve bekövetkezett meteoritbecsapódás után terjedtek szét a Földön a dinoszauruszok - írják brit és olasz szakértők a Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmányukban.
Bár ezek a szárazföldi gerincesek már a triász földtörténeti kor kezdetén, 245 millió éve is léteztek, csak 13 millió évvel később terjedtek el a bolygón. Ennek oka többek között egy szélsőséges klímaváltozás volt, amely a meteoritbecsapódással járt együtt, és befolyásolta az élet feltételeit a szárazföldön és a vízben egyaránt
Kutatásukhoz a tudósok az észak-olaszországi Dolomitok kőzetképződményeiben megőrződött dinoszauruszlábnyomokat vizsgálták.
Korábbi időszakokra utalóan csak kevés nyomra bukkantak, a később korszakban azonban gyors elterjedés jeleit találták. Argentínában és Brazíliában talált csontvázleletek pedig a dinoszauruszok robbanásszerű elterjedésére utalnak a meteoritbecsapódás utáni korban.
"Izgalmas volt látni, ahogy a lábnyomok és a csontvázak elmesélik ezt a történetet. Bámulatosan egyértelmű volt a változás, amely a +dinoszauruszok nemlététől+ az +egészen sok dinoszauruszig+ vezetett" - mondta Massimo Bernardi geológus, a trentói Museo delle Scienze és a Bristoli Egyetem kutatója.
Ez alapján a dinoszauruszok korát elsősorban két meteorit határozta meg.
Egy 66 millió évvel ezelőtti megsemmisítő meteoritbecsapódás végleg lezárta a dinoszauruszok korát. De több millió évvel korábban már több dinoszauruszfaj tűnt el, mint ahány új keletkezett - jelentették kutatók 2016-ban a Proceedings tudományos lapban
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 08. 07:08, péntek | Életmód
Napos, meleg, kora nyárias idő várható a hétvégén
Jellemzően napos, kora nyárias idő várható a hétvégén 25 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel, de zápor, zivatar előfordulhat - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből.
2026. Május 07. 15:00, csütörtök | Életmód
Velencei Biennálé - Megnyílt a magyar pavilon kiállítása
Megnyílt a 61. Nemzetközi Velencei Képzőművészeti Biennálé magyar pavilonja, amely Koronczi Endre Pneuma Cosmic (Kozmikus lehelet) című kiállítását mutatja be. A tárlatot május 9-től láthatja a közönség.
2026. Május 07. 07:17, csütörtök | Életmód
Érettségi - Pedagógusok: barátságos feladatokat kaptak a diákok történelemből
Ismert témákat, barátságos, jól megoldható feladatokat kaptak a diákok a szerdai történelem érettségin - így nyilatkoztak az MTI által megkérdezett szaktanárok a középszintű írásbeli dolgozatról.
2026. Május 06. 14:00, szerda | Életmód
Csökkentenék az óriásplakátok számát
Karácsony Gergely: a főváros kész tárgyalni az új kormánnyal az óriásplakátok számának csökkentése érdekében.
