Hírek
2012. Április 23. 07:05, hétfő |
Belföld
Forrás: mno.hu / MTI
Még mindig esik az építőipar teljesítménye

Érdemi keresletet csak az állami infrastruktúra építés jelent a magyar piacon, amíg nem jönnek vissza a magánberuházók, tovább esik az építőipar teljesítménye.
A létfenntartásért vívott küzdelemben pedig háttérbe szorul az egyetlen kitörési pont, a fenntartható építés - mondta Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a Fenntartható Építés című konferencián, pénteken a Construma szakkiállításon.
A 97 ezer építési vállalkozásból 87 ezer 5 fő alatti, itt nincs olyan szellemi kapacitás, amely megteremtené a fenntartható építés alapjait - tette hozzá az elnök.
Az uniós szabályozás szerint 2021 első napjától csak közel nulla energiaigényű lakóépület kaphat építési engedélyt, a középületeknél ez a követelmény már 2019-ben hatályba lép. Magyarországon az épületekkel kapcsolatos energetikai követelmények 2006 óta változatlanok, és a közeli tervek közt nem szerepel a szigorítás - mondta Soltész Ilona, a Belügyminisztérium főosztályvezető-helyettese a konferencián.
Egy épület költségét egész élettartamára kell vizsgálni - mondta előadásában Horváth Sándor, az ÉVOSZ fenntartható építés munkabizottságának a vezetője. Lehet, hogy a beruházás többe kerül, de a működtetés során ez a többszörösen megtérül - tette hozzá. A teljes élettartam a rajzasztalon kezdődik, és az elbontással fejeződik be.
Várhatóan szeptemberben jelennek meg és januártól lesznek hatályosak azok az új követelmények, amelyek nélkül nem adhatók ki az építési engedélyek. Soltész Ilona ezek között említette azt, hogy meg kell vizsgálni: hőszivattyúval fűthető-e az adott épület, illetve a fűtésére használható-e megújuló energia.
MTI / STOP
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld
Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá
Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni
2025. Július 03. 07:34, csütörtök | Belföld
Mávinform: hosszabb a menetidő a győri fővonalon
Késésekre kell számítani kedd délután a győri vasúti fővonalon, ahol egy műszaki hibás vonat okozott fennakadást.
2025. Július 03. 07:32, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot
A kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot, az új támogatást mindenki igénybe veheti, aki az első saját lakását vagy házát szeretné megvenni -
2025. Július 03. 07:31, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: a határ a csillagos ég Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában
Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az amerikai-magyar kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait, Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést