Hírek
2019. Május 10. 10:39, péntek |
Helyi
Forrás: fmc.hu
Magas ólomtartalmú ivóvíz lehet Székesfehérvár több területén

A Nemzeti Népegészségügyi Központ mérései szerint elsősorban a régi épületek vízvezetékei jelentik a nagyobb vízminőségi kockázatot.
Most bárki ingyen beméretheti otthona ivóvízének minőségét.
Országszerte mostanáig 2700 vízminta érkezett be a Nemzeti Népegészségügyi Központba (NNK), ezeknél a csapból folyó ivóvíz ólomtartalmát vizsgálták meg. A beküldött minták közel egyötödénél, jellemzően az 1945 előtt előtt épült lakóházaknál vett ivóvíznél mutattak ki határérték feletti ólomkoncentrációt - közölte a napokban a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a Világgazdasággal.
A vizsgált minták eredményeit, illetve az ehhez kapcsolódó Feltáró monitoring program becsléseit térképre vitték az NNK munkatársai, így az úgynevezett csapvíz ólomkockázati térkép mindenki számára elérhető a központ honlapján. A székesfehérvári ólomkitettségi térképet böngészve láthatjuk, hogy a legmagasabb, piros színnel jelölt ólomtartalmú ivóvízmintákat főként a belvárosi épületeknél vették, de a legtöbb területen közepes szintű (sárgával jelzett) ólomtartalma lehet a csapból folyó víznek.
Az NNK honlapján azt javasolja, aki magas kockázati szintű épületben él, családja és saját egészsége érdekében jelentkezzen most a „Nyitott laboratóriumba", ugyanis
az ivóvíz ólomtartalma elsősorban a magzatokra és a hat év alatti gyermekekre lehet kedvezőtlen hatással, a mentális fejlődésüket befolyásolhatja.
Jó hír ugyanakkor, hogy a népegészségügyi központ mérési eredményei azt mutatták, a csapvíz kifolyatása jelentősen csökkenti az ólomtartalmat: az erősen érintett régi épületekben folyatás hatására a határérték feletti minták több mint kétharmadában a határérték alá csökkent a fém koncentrációja.
"A Fejérvíz Zrt. egész teljes szolgáltatási területét érintően, vagyis Székesfehérváron is ólom csak ott lehet az ivóvízben, ahol a házi vízellátórendszer ólomból készült, és ezt nem cserélték ki. Korábban voltak bekötések is ólomból, de kicseréltük már, a Fejérvíz szolgáltatási területén csak a belső rendszerekből származóan lehet ólom a vízben. Ólomcsőből a múlt század első felében építettek házi vízellátó rendszereket, illetve a hetvenes évekig előfordulhatott, de az ezt követően épült házaknál szóba sem jöhet." - mondta el Zsebők Lajos, a Fejérvíz Zrt. szóvivője a Fehérvár Televíziónak.
A szakember kiemelte, két megoldás lehetséges, vagy kicserélni a csöveket, vagy pedig az NNK által is javasolt kifolyatás, azaz ivás, illetve főzés előtt ki kell ereszteni a csapot. A vízminőséggel egyébként Fejér megyében nincsen gond.
"A megye északi részén alapvetően karsztvizet szolgáltatunk, ott nagyon ritka, hogy vízminőségi kifogás van, egy-egy nagy esőzés után lehet esetleg zavarosabb a víz. A megye déli részén rétegvizet szolgáltatunk, és ott jó pár helyen vannak olyan összetevői a víznek, amelyek nem kellemesek, például vas és mangán. Ám ezek esztétikai szempontból okozhatnak csak problémát, hiszen ha felkeveredik, akkor opálosabb a víz tőle, de egészségre nem ártalmas. Van húsz olyan település a megye déli részén, ahol vagy már megvalósult, vagy most folyik vízminőségjavító-program, amelynek keretében, bár egyetlen helyen sincsen határérték feletti arzén és ammónium, ezeket kell kiszedni a vízből. Összességében kijelenthető: a Fejérvíz Zrt. területén a vízminőséggel nincsen gond." - emelte ki Zsebők Lajos.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ Nyitott laboratórium programjában főleg az 1945 előtt épült házak lakóitól várják a vízmintákat, az ingyenes vizsgálati lehetőség 2020. március 31-ig tart. Az Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése projekt teljes költségvetése 11,43 milliárd forint, ezen belül az ivóvíz ólomvizsgálatára 500 millió forint áll rendelkezésre. A legtöbb minta eddig Budapestről érkezett, mert itt találhatók a legnagyobb arányban régi házak, épületek. A csapvízben lévő ólom fő forrását a vízhálózatban lévő ólomcsövek adják, ugyanakkor az ólomcsövek részleges cseréje sok esetben ront a helyzeten.
A Világgazdaság cikkében azt is kiemelik, hogy Magyarországon a vízszolgáltatók felelőssége a vízóráig tart, az épületen belüli vízhálózat cseréje már a tulajdonosok feladata. A jó minőségű ivóvíz eléréséhez átmeneti megoldás lehet a megfelelő minőségi tanúsítványokkal rendelkező otthoni ivóvíztisztító berendezés alkalmazása vagy az ásványvízfogyasztás is.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 04. 10:57, péntek | Külföld
\"Teljes lezárásra\" tettek felhívást a szerbiai egyetemisták
A szerbiai városok teljes lezárására szólították az embereket a hónapok óta tiltakozó szerbiai egyetemisták, akik pénteken egyebek mellett Belgrád, Újvidék és Nis blokádját tervezik.
2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld
Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá
Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni
2025. Július 03. 18:41, csütörtök | Életmód
Szeptemberben lesz a „Könnyek a Vízben” Segélykoncert, az adományozás tovább folytatódik
A nagy hőségre való tekintettel az ősz elejére halasztották a szervezők a „Könnyek a vízben” Segélykoncertet.
2025. Július 03. 16:43, csütörtök | PR
Időjósból időutazó: Németh Lajos a Szigetvári Várban kalandozott ,Vitézzé avatták
A Szigetvári Zrínyi Vár falai között barangolt a népszerű meteorológus Zrínyi Miklós nyomában. Hiteles, szórakoztató élményeken keresztül mutatta be elődjeink történelmi örökségét!