Városlista
2026. június 23, kedd - Zoltán

Hírek

2012. Február 12. 14:43, vasárnap | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Kezdhetünk fellélegezni

Kezdhetünk fellélegezni

Jelentősen javult a levegő minősége országszerte vasárnapra. A szálló por magas koncentrációja miatt már csak két település levegőjét minősítette veszélyesnek az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI).

A fővárosban vasárnap reggel 6 órától visszavonták a szmogriadó riasztási fokozatát, ezzel együtt megszüntették a szombaton elrendelt forgalomkorlátozó intézkedéseket. Ugyanakkor Tarlós István főpolgármester ugyanettől az időponttól – további intézkedésig – elrendelte a tájékoztatási fokozatot. Salgótarjánban is megszűnt a szmogriadó, ott már a tájékoztatási fokozatot sem kellett elrendelni.

Az OKI legfrissebb mérései alapján készült térképén már csak Tatabányát és Székesfehérvárt jelölték a veszélyes levegő minőséget jelző piros színnel. Ezen helyeken a szálló por (PM10) köbméterenkénti koncentrációja 100 mikrogramm feletti.

A levegő minősége az egészségtelen kategóriába sorolható Győrben, Százhalombattán és Putnokon – ezeket narancssárgával jelölték –, itt a szálló por köbméterenkénti koncentrációja 75-100 mikrogramm.

Tíz településen is, már csak kifogásolt a levegő minősége, ezért az OKI térképén zöld színnel szerepel: Budapest, Tököl, Dunaújváros, Sopron, Veszprém, Várpalota, Pécs, Salgótarján, Sajószentpéter és Kazincbarcika. További kilenc települést jelöltek kék színnel, eszerint Szeged, Szolnok, Vác, Eger, Miskolc, Hernádszurdok, Oszlár, Nyíregyháza és Debrecen levegője elfogadhatónak minősül az OKI tájékoztatása szerint.

A levegő szennyezettségének egészségügyi értékelése egy index alapján történik. Az OKI táblázata a légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különít el: kék (elfogadható), zöld (kifogásolt), narancssárga (egészségtelen), piros (veszélyes).

Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási, illetve riasztási fokozatát.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld

Hőség - Hegedűs Zsolt: vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra!

Vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra! - erre kért mindenkit a hőség miatt az egészségügyi miniszter vasárnap, azt hangsúlyozva: ilyenkor a legfontosabb, hogy pótoljuk a folyadékot.

2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld

Ruszin-Szendi Romulusz: a katonák döntöttek

2026. Június 22. 10:00, hétfő | Belföld

Háromra emelkedett a tótvázsonyi halálos autóbaleset áldozatainak száma

Háromra emelkedett a szombat éjjeli tótvázsonyi halálos autóbaleset áldozatainak száma, ketten a helyszínen vesztették életüket, egy ember pedig a kórházban hunyt el.