Városlista
2025. július 5, szombat - Sarolta, Emese

Hírek

2017. Június 12. 12:11, hétfő | Helyi
Forrás: szekesfehervar.hu

Felavatták a Szent Sebestyén parkot

Felavatták a Szent Sebestyén parkot

A vasárnap délelőtti nagymisét követően felavatták az elmúlt két esztendő során fokozatosan felújított Szent Sebestyén parkot a Felsővárosi templom előtti téren.

A tér szimbolikus jelentésű szobrai is megújultak; felújított füves részeivel, bokraival, cserjékkel, az árnyas fák alatti padokkal a park a felsővárosiak igazi közösségi tere lehet.

A térre kézzel öntött egyedi térbútorok kerültek, amelyek egy fehérvári öntödében készültek. A padok mellett a húszállásos biciklitároló és a táblák is egyedi öntöttvas remekek. A közvilágítás a századelő stílusát idézi, megvilágítást kapott a Kocsis Balázs szobrászművész-restaurátor által felújított Szentháromság szobor is.

A parkban virágágyásokat alakítottak ki egynyári és kétnyári beültetéssel, összesen mintegy kétszáz négyzetméteren. A 17 újonnan ültetett fa pedig korai juhar és krími hárs. Füvesítést összesen 2600 négyzetméteren végeztek.

Nagy örömömre szolgál, hogy éppen ezen az ünnepen, Szentháromság vasárnapján adhatjuk át ezt a teret. Felsőváros az egyik leginkább hagyományőrző városrésze Székesfehérvárnak, ez a templom s ez a terület megérdemelte, hogy megújuljon”. – hangsúlyozta Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere az eseményen elmondott ünnepi beszédében.

Hozzátette: „Ne felejtsük el, hogy a Belváros egyik kapujáról beszélünk. Nem mindegy, hogy milyen kép fogadja az ide érkezőket és az innen távolodókat, mi az első vagy éppen utolsó impulzus, amely éri őket. Egy templom előtti térnek szólnia kell a közösségről és a hitről, arról, amit mi a város hagyományaiként tisztelünk.”

Beszéde zárásaként Dr. Cser-Palkovics András köszönetet mondott Bozai István városgondnok, Spanyárné Halász Szilvia városi főkertész és valamennyi munkatársuk részére a kivitelezésben nyújtott munkájukért, a felsővárosiaknak pedig azt kívánta, hogy még sokáig, egészséggel használhassák a megújult parkot.

A polgármesteri köszöntőt követően Földi Zoltán, Felsőváros önkormányzati képviselője elmondta: „A templom olyan hely, ahol földi életünk során megéljük örömünket és bánatunkat. Régi, archív képek kerültek a kezembe, később levéltárosok is segítettek a park múltjának megismerésében. Ettől kezdve már küldetésként éltem meg, hogy a parkot a patinás, történelmi templomunkhoz, a város fogadalmi templomához alakítsuk. Elkezdtem a szobrokkal foglalkozni. A park közepén a Szentháromság szobra áll, amely idén 150 éves, 1867-ben állították fel, az elmúlt két esztendőben Kocsis Balázs szobrászművész végezte el a restaurálását. A tér végén egy pellengéroszlop, a templom előtt egy szent, Nepomuki Szent János szobra található. Az egész tér Föld és Ég találkozásának, a bűnről a Szentháromság által a szenthez, a templomhoz jutás szimbolikáját hordozza. Virágból megjelenített nyilakkal megmutatja a helyes irányt; hogy a gyarló ember ugyan hibázik, de van hol megbánnia, kijavítania s ez az út a templomba vezet.” Földi Zoltán köszönetet mondott Tilhof Károly vasmesternek, a Városgondnokság munkatársainak és Keresztes Imre mérnök-ötletgazdának is.

- Lugosi Balázs

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 05. 11:02, szombat | Belföld

Axiom-4 - Kapu Tibor: egy csoda részese vagyok

Isteni élmény volt részese lenni a Grace űrhajó felbocsátásának, és az azóta eltelt valamennyi nap egy csoda, beleértve azt is, amikor először megpillantottuk a Földet

2025. Július 04. 21:48, péntek | Külföld

Áram nélkül maradt pénteken délelőtt Csehország jelentős része

Áram nélkül maradt péntek délelőtt és kora délután Csehország jelentős része - közölte az országos villamos hálózatot felügyelő vállalat (CEPS).

2025. Július 04. 20:15, péntek | Külföld

Illegális bevándorlás - Donald Trump: a mezőgazdaságban dolgozó migránsokkal kivételt lehet tenni a kitoloncolások alól

Donald Trump kivételt helyezett kilátásba a mezőgazdasági vállalkozásoknál dolgozó migránsok esetében a kitoloncolások alól - az elnök ezt a szándékát Ohio államban tartott ünnepi beszédében jelezte.

2025. Július 04. 18:39, péntek | Belföld

Orbán Balázs: indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy Magyarország nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását

Indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy hazánk nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója csütörtökön Facebook-oldalán