Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2017. Június 28. 17:23, szerda | Helyi
Forrás: 444.hu

Az új zsarolóvírus ellen is van védekezés

Az új zsarolóvírus ellen is van védekezés

Tegnap óta pusztít a számítógépes hálózatokon a legújabb zsarolóvírus. Hogy ez pontosan mi, arról még folynak a viták a szakmai körökben.
Egyszerű védekezés a cikk végén!

A vírust eredetileg a már 2016-ban felfedezett Petyaként azonosították, és bár a kiberbiztonsági szakik egy része még ezekben a percekben is Petyaként hivatkozik rá, többen közülük már inkább NotPetyának, vagy GoldenEye-nak hívják, mert véleményük szerint ez nem a 2016-ban azonosított vírus, hanem annak legfeljebb egy új variánsa, ha nem egyenesen egy teljesen új vírus.

Nem Petya

A lényegen ez keveset változtat. Akármi is ez, kedd óta rohamtempóban terjed a világ számítógépes hálózatain, elsősorban nagyvállalatok és állami szervek számítógépeit fertőzve.

Sikerének titka, hogy a májusban pusztító WannaCry-hoz hasonlóan ez is az NSA-ből kilopott eszközökre, azok közül is az EternalBlue nevű, a Windows operációs rendszer sebezhetőségeit kihasználó exploitra épít.

A rossz hír, hogy az új vírus, nevezzük NotPetyának, készítői nem követték el ugyanazokat az amatőr hibákat, mint a WannaCry írói. A WannaCryban, mint arról a témát felületesen követők is értesülhettek, volt egy lekapcsológomb. A vírus időről időre lekérdezést küldött egy bonyolult című weboldalnak, és ha pozitív választ kapott, leállította magát. Ezt egy fiatal kiberbiztonsági szakember kiszúrta, és mivel a webcím nem volt bejegyezve, gyorsan regisztrálta. Ezzel gyakorlatilag egymaga megfékezte a vírus terjedését.

A Bitdefender biztonsági cég kutatója, Bogdan Botezatu szerint az ilyen vírusok kódja változatról változatra javul. "Ez a GoldenEye egész jól összerakott" - mondta a Wirednek. Például nincs benne az a lekapcsoló, amit a WannaCryba amúgy a detektálást megnehezítendő építhettek bele az alkotói, feltehetően észak-koreai kormányzati hackerek. A lekapcsológombbal szabályozhatták volna a vírus terjedését, hogy elkerüljék a feltűnést, de a biztonsági szakértők szerint az ötletet nem dolgozták ki teljesen, ezért teremtett lehetőséget a vírus gyors kinyírására.

A NotPetya annyiban is fejlettebb elődjénél, hogy nem kizárólag az EternalBlue exploitot használja. Itt kell tegyünk egy kitérőt a felhasználók felelőssége felé is.

A WannaCry pusztítása után a Microsoft még azokhoz az operációs rendszereihez is kiadott az exploitot kijavító patcheket, amelyeket hivatalosan már nem is támogat. A jelek szerint mégis ezrével akadnak még számítógépek, amelyekre nem telepítették ezeket. Az, hogy az új vírus elsősorban nagyvállalati és állami hálózatokon terjed, részben emiatt is lehet. Ezeknél nem váltanak azonnal a legújabb operációs rendszerekre, illetve ezeknél központosítottan, és a jelek szerint meglehetősen lassan végzik a szoftverfrissítéseket, lehetőséget adva egy már ismert, javítható hiba kihasználására.

A NotPetya veszélyességét fokozza, hogy a már a WannaCry által is használt rés mellett valószínűleg a Microsoft Word dokumentumok rosszindulatú makróin keresztül is fertőzhet, illetve egy ukrán könyvelőprogram, a MeDoc szoftverfrissítő alkalmazásán át is. Ez magyarázhatja, hogy a fertőzés miért Ukrajnából és Oroszországból, és miért a nagyvállalati, illetve a bankszektorból indult.

A NotPetya használ még egy eszközt, amit az EternalBluehoz hasonlóan szintén az NSA-től zsákmányoltak a hackerek. Ezt az EternalRomance névre keresztelt exploitot a Microsoft amúgy már márciusban patchelte. Az NSA-től kilopott exploitokról általában is elmondható, hogy azok viszonylag régi, 2012 előtt készült eszközök, így már el is jutottunk a legújabb zsarolóvírus elleni védekezés kulcseleméhez:

legyenek szívesek frissen tartani szoftvereiket.

Ezek a fegyverszintű kódok ugyanis régi, jellemzően már nem is támogatott operációs rendszerek, a Windows XP, vagy például az EsteemAudit nevű exploit esetén, amelyet egyes szakértők szerint szintén használ a NotPetya, Windows Server 2003-as oprendszerek hibáit használják ki.

A legegyszerűbb fapados védekezési ötletet a Register hozta nyilvánosságra. Ez tényleg ékegyszerűségű. Nyissunk egy Notepad-et, mentsük el perfc.dat néven a Windows gyökérkönyvtárában, majd állítsuk át csak olvashatóra (Read Only).

A NotPetya vírus rákeres erre a fájlra, és ha megtalálja, akkor nem végzi el a rendszerfájlok titkosítását. Ezzel legalább a számítógép túszul ejtése megakadályozható, bár a vírus terjedését ez nem fékezi meg.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. Augusztus 26. 09:06, hétfő | Helyi

Egy hét múlva becsöngetnek - ezek a 2024/25-ös tanév a legfontosabb dátumai

A 2024/25-ös tanév első tanítási napja 2024. szeptember 2., jövő hét hétfő, az utolsó tanítási napja pedig 2025. június 20. lesz.