Városlista
2025. július 4, péntek - Ulrik

Hírek

2018. Május 04. 14:26, péntek | Helyi
Forrás: szekesfehervar.hu

Az Alkotmánybíróság a demokrácia mellett döntött

Az Alkotmánybíróság a demokrácia mellett döntött

Nemcsak személyes érintettsége, hanem a demokráciába vetett hite miatt is kiemelt jelentőségűnek tartja az Alkotmánybíróság döntését

– erősítette meg pénteki sajtótájékoztatóján dr. Cser-Palkovics András. A bírói testület teljes ülésén született határozat kimondja, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága alaptörvényben rögzített, egy polgármesternek választott tisztsége mellett is joga van nyilvánosan politikai véleményt formálni.

Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere az alkotmánybírósági határozat alapján visszautalandó bírság összegét közösségi célra ajánlja fel.

Az Alkotmánybíróság 2018. május 2-án kelt határozatában alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a Kúria korábbi döntését, amely szerint dr. Cser-Palkovics András a választási alapelveket megsértette volna. Egy nem székesfehérvári lakos – aki egyébként egy baloldali politikus házastársa – nyújtott be kifogást egy, a kampányidőszakban Székesfehérvár polgármestere által aláírt levél miatt, mivel véleménye szerint az kampányeszköznek minősült. Ezt a Fejér 02. OEVB elutasította, a fellebbezést elbíráló Nemzeti Választási Bizottság – majd a Kúria – viszont helybenhagyta és 345 ezer forint bírságot is kiszabott. A bírságot dr. Cser-Palkovics András magánszemélyként törvényi határidőben befizette, azonban panaszt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz.

„Egy pártpolitikai szereplő csákvári lakhelyű közvetlen hozzátartozója kifogásolta a véleménynyilvánítás szabadságát. Megkérdőjelezve azt, hogy egy közösség által megválasztott helyi közjogi vezetőnek joga van saját véleményét – akár politikai véleményét is – helyi közügyekben demokratikus módon, nyilvánosan kifejezni. Pedig ez a demokrácia. Ahogy az is, hogy az emberek elfogadják vagy elutasítsák a véleményét.” – így összegezte Székesfehérvár polgármestere a történteket, és megköszönte az Alkotmánybíróság teljes ülése által meghozott döntést. Ez megerősítette a közéleti megnyilvánulásaiban saját maga által is képviselt elvet, hogy mindenkinek joga van véleményt formálni és azt elmondani. A különböző álláspontok megismerése, az érdemi viták adják éppen a demokrácia alapját, és az így szerzett ismeretek segíthetik, hogy minél több nézőpontot megismerve alkosson mindenki saját véleményt egy-egy kérdésben.

A városvezető kiemelte: természetesen nem a város anyagi forrásait (vagyis közpénzt) felhasználva került kiküldésre levele, amelyben saját tapasztalatait osztotta meg a címzettekkel, formált személyes véleményt egy országgyűlési képviselő-jelöltről, illetve mindenkit demokratikus jogainak gyakorlására – az április 8-i szavazáson való részvételre – kért. Ahogy levelében is fogalmazott, egy polgármesternek igenis dolga, sőt kötelessége, hogy városának ügyeit intézze, fejlődését előmozdítsa, a fehérváriak életét jobbá tegye. És az is feladata a polgármesternek, hogy amikor annak ideje van, megfogalmazza, hogy egy-egy kérdésben szerinte mi szolgálja Székesfehérvár érdekét. Természetesen a székesfehérvári emberek pedig szabadon eldönthetik, hogy egyetértenek vagy sem ezzel a véleménnyel. Erről egyébként április 8-án Székesfehérváron is egyértelműen döntöttek.

Az Alkotmánybíróság indoklása szerint abban az esetben, ha egy tilalmi rendelkezés egy alapjog (jelen esetben a véleménynyilvánítás szabadsága) korlátozásához vezet, akkor a jogalkalmazónak arra kell törekednie, hogy az érintett alapjog gyakorlását a lehető legkisebb mértékben korlátozza. Mint a határozatban írják: „Egy pártpolitikus polgármester esetében előfordulhatnak … olyan élethelyzetek, amikor nem mint polgármester, hanem mint pártpolitikus jelenik meg.”„… mégsem lenne elvárható a polgármestertől, hogy tisztségét és saját tapasztalatait eltitkolja a választópolgárok elől, hiszen ők e nélkül is tisztában lennének az ő polgármesteri tisztségével (ahogyan ez valamennyi helyi választott tisztségviselő esetében megállapítható lenne).”

Dr. Cser-Palkovics András polgármester az alkotmánybírósági határozat alapján visszautalandó bírság összegét közösségi célra ajánlja fel: „Középiskolásoknak szervezek érvelési versenyt "A vélemény szabad és szabadon elmondható – globalitás-lokalitás" címmel. A verseny részleteit a következő hetekben dolgozzuk ki."

szekesfehervar.hu

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 04. 18:39, péntek | Belföld

Orbán Balázs: indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy Magyarország nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását

Indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy hazánk nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója csütörtökön Facebook-oldalán

2025. Július 04. 10:57, péntek | Külföld

\"Teljes lezárásra\" tettek felhívást a szerbiai egyetemisták

A szerbiai városok teljes lezárására szólították az embereket a hónapok óta tiltakozó szerbiai egyetemisták, akik pénteken egyebek mellett Belgrád, Újvidék és Nis blokádját tervezik.

2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld

Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá

Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni

2025. Július 03. 18:41, csütörtök | Életmód

Szeptemberben lesz a „Könnyek a Vízben” Segélykoncert, az adományozás tovább folytatódik

A nagy hőségre való tekintettel az ősz elejére halasztották a szervezők a „Könnyek a vízben” Segélykoncertet.