Hírek
2017. Augusztus 15. 08:44, kedd |
Helyi
Forrás: biztonsagportal.hu
Androidos kémkedés: Újabb kártevők jutottak át a Play Store pajzsán

73 különféle kártékony művelet elvégzésére voltak alkalmasak azok az androidos appok, amiket a hivatalos Google Play áruházban szúrt ki az egyik biztonsági cég.
Sajnos egyre gyakrabban kerülnek napvilágra olyan hírek, melyek szerint a Google Playről kell eltávolítani kártékony alkalmazásokat. Noha a hivatalos áruház még mindig jóval biztonságosabb, mint az egyéb, ellenőrizetlen források, azért a Playen sem lehet vakon megbízni minden szoftverben. Ezt támasztja alá a Lookout cég kutatóinak legutóbbi felfedezése is.
A szakemberek arra lettek figyelmesek, hogy a kiberbűnözők a Telegram alkalmazást kezdték a saját javukra fordítani. Az eredeti, ártalmatlan appot manipulálták, és ahhoz nemkívánatos összetevőket adtak hozzá. Ezt követően "újracsomagolták" a szoftvert, és különféle neveken kezdték terjeszteni a Play áruházban.
A problémás alkalmazások eddig Soniac, Hulk Messenger és Troy Chat nevén bukkantak fel. Érdekesség, hogy ezek közül kettő a Lookout vizsgálódása során már inaktív állapotban volt, de a Soniac továbbra is letölthetőnek bizonyult. (Első körben vélhetőleg maguk a csalók tiltották le a saját szoftvereiket, talán azért, hogy újabb és újabb neveken tegyék közkinccsé a kártékony kódjukat.)
A kutatók szerint a háttérben a SonicSpy nevű kémprogram húzódik meg, amelynek eddig több mint 1000 variánsát azonosították. Az eddigi vizsgálatok azt támasztották alá, hogy a SonicSpy nem teljesen új szerzemény, mivel az a korábbról már ismert SpyNote kémprogram leszármazottja lehet. A két károkozó szálai egy kiberbűnözői csoporthoz vezetnek. Ennek tagjai ugyanazt a dinamikus DNS-t használták, miközben az adatszivárgás a 2222-es porton valósult meg. Az is közös e kémprogram családokban, hogy mindegyik legális alkalmazásoknak álcázva terjed.
- A Lookout a SonicSpy kapcsán eddig 73 olyan funkciót mutatott ki, amelyek veszélyeztethetik a felhasználók adatait, illetve járulékos, akár anyagi károkat is előidézhetnek.
Így például e kémprogramok alkalmasak egyebek mellett az alábbiakra:
- hangfelvétel rögzítése;
- fényképkészítés a beépített kamerával;
- SMS-üzenetek küldése;
- kimenő hívások kezdeményezése;
- naplóállományok lementése;
- a wi-fi-hez tartozó adatok kiexportálása.
Ezúttal is fontos megjegyezni, hogy a fenti alkalmazások, kémprogramok közül egyik sem képes addig károkozásra, amíg a felhasználó meg nem adja számukra a szükséges engedélyeket.
Ezért lényeges, hogy az alkalmazástelepítés és -használat során nagyon körültekintően kell bánni a jogosultságok kiosztásával. Ezt követően már nehézségekbe ütközhet az ártalmas programok felismerése. A szóban forgó kémprogramok esetében is igaz mindez, ugyanis azok a telepítésük után egy teljes funkcionalitású, megfelelően működő chat alkalmazásként jelennek meg a készüléken. Miközben azonban a felhasználó gyanútlanul chatel, aközben a kémkedésre felkészített összetevők a háttérben folyamatosan szivárogtatják ki az adatokat, hangfelvételeket, képeket stb.
Forrás: https://biztonsagportal.hu/
Jókora kémprogramhullámra figyelmeztetnek a Lookout Security szakértői: a biztonsági cég ezernél több, egy támadóhoz vagy támadócsoporthoz köthető rosszindulatú appot fedezett fel, amelyek jelentős része a Play Store védvonalain is átjutott és az alkalmazásbolt felületéről is elérhető volt a gyanútlan felhasználók számára.
A szakértők által SonicSpy névre keresztelt malware-családot a jó eséllyel iraki székhelyű támadók idén február óta agresszívan terjesztik. A família több tagja is letölthető volt a Google hivatalos alkalmazásboltjából - hívta fel a figyelmet a Lookout Security.
A Google alkalmazásboltjában legutóbb felfedezett, a SonicSpy ernyője alá tartozó rosszindulatú variáns Soniac névre hallgat és csevegőappként hirdeti magát - valójában a népszerű Telegram egy némileg átrajzolt másolatáról van szó, amely bár valóban működik üzenetküldő appként is, mellette kiszolgáltatja az áldozat készülékét a támadók számára.
A Soniac készítői számára kiterjedt funkcionalitást kínál, képes a háttérben észrevétlenül hangfelvételt vagy fotókat készíteni, illetve a hívásindítás és SMS küldés is ott van a fegyvertárában. A kártevő mindezek mellett névjegy- és híváslistákat és egyéb potenciálisan érzékeny információkat is meg tud szerezni a készülékekről, mint a Wi-Fi hozzáférési pontokra vonatkozó adatok.
A SonicSpy család a Lookout szerint összesen 73 különböző távolról vezérelhető funkcióval rendelkezik. Mikor egy hasonló fertőzött app a felhasználó készülékére kerül, saját ikonját elrejti, majd megkezdi a kommunikációt a támadók vezérlőszerverével.
A szakértők szerint a malware-família több ponton is hasonlóságot mutat a SpyNote családdal, amely először 2016 közepén bukkant fel. A kódbázisban talált hasonlóságok mellett mindkét kártevő előszeretettel használ dinamikus DNS szolgáltatókat, illetve a nem szabványos 2222-es porton keresztül kommunikál a vezérlőszerverrel.
A SpyNote esetében a Lookout szakértői szerint a készítők egy asztali alkalmazáson keresztül juttatták el a rosszindulatú kódot az egyes appokba, amelyek mellette továbbra is megtartották eredti funkcionalitásukat. A kutatók úgy sejtik, hasonló automatizált megoldás állhat a SonicSpy mögött is, legalábbis erre utal, hogy február óta töretlen lendülettel, folyamatosan érkeznek a malware-rel fertőzött alkalmazások.
A Soniac mögött a Play Store-ban az iraqwebservice nevű profil áll, amely több rosszindulatú alkalmazást is közzétett az az online boltban, ilyenek voltak például a Hulk Messenger vagy a Troy Chat - ezek ugyanakkor mára eltűntek az felületről, noha az nem derült ki, hogy a Google távolította el őket, vagy a kártevők készítői akarták eltüntetni nyomaikat. A kutatók egyrészt a profil neve miatt sejtenek iraki támadókat a háttérben, másrészt pedig azért, mert a kártevő kódjában több "Iraquian Shield" említés is előfordul.
A Lookout jelentette a Google-nek az általa felfedezett kártékony appokat, a keresőóriás pedig megtette a szükséges lépéseket a felszámolásukra, noha azt egyelőre nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy sikerült az összes érintett appot kigyomlálni a Play Store-ból. A Soniac egyébként, mielőtt eltávolították az alkalmazásboltból, 1000 és 5000 közötti letöltésszámot tudott begyűjteni.
Az eset ismét jól példázza, hogy még akkor becsúszhat egy-egy malware a felhasználók készülékeire, ha azok kerülik a külső forrásokat az appok telepítésekor és nem használnak harmadik féltől származó alkalmazásboltokat. Bár a Google folyamatosan dolgozik az Android platform biztonságának fejlesztésén, a területen így is sok tekintetben hagy kívánnivalót maga után.
Forrás: https://www.hwsw.hu/
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 04. 20:15, péntek | Külföld
Illegális bevándorlás - Donald Trump: a mezőgazdaságban dolgozó migránsokkal kivételt lehet tenni a kitoloncolások alól
Donald Trump kivételt helyezett kilátásba a mezőgazdasági vállalkozásoknál dolgozó migránsok esetében a kitoloncolások alól - az elnök ezt a szándékát Ohio államban tartott ünnepi beszédében jelezte.
2025. Július 04. 18:39, péntek | Belföld
Orbán Balázs: indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy Magyarország nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását
Indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy hazánk nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója csütörtökön Facebook-oldalán
2025. Július 04. 10:57, péntek | Külföld
\"Teljes lezárásra\" tettek felhívást a szerbiai egyetemisták
A szerbiai városok teljes lezárására szólították az embereket a hónapok óta tiltakozó szerbiai egyetemisták, akik pénteken egyebek mellett Belgrád, Újvidék és Nis blokádját tervezik.
2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld
Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá
Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni