Városlista
2025. július 4, péntek - Ulrik

Hírek

2022. Augusztus 04. 10:40, csütörtök | Helyi
Forrás: noizz.hu

A város, ahol tilos meghalni, szülni, az éjszaka pedig 4 hónapig tart

A város, ahol tilos meghalni, szülni, az éjszaka pedig 4 hónapig tart

Longyearbyen a norvégiai Spitzbergák legnagyobb és legészakibb települése, ahol a legfrissebb adatok szerint mindössze 2100 ember él.

Ez nem sok, ám annak fényében, hogy a településen elképesztően szigorú szabályok vannak érvényben, ráadásul az időjárási viszonyok sem épp olyanok, mint Saint-Tropez-ban, teljesen érthető.

Bányászok lakta város, a sarkkörön túl
Az északi-sarkkörön túl található várost 1906-ban alapította egy szénbányász társaság tulajdonosa, John Munroe Longyear. 1943-ban, fennállásának 37. évében a németek lerombolták a várost, azonban a helyiek a második világháború után újraépítették.

Az 1990-es évek elejéig a szénbányászat adta a legtöbb munkahelyet Longyearbyenben, és a hétköznapi életben is minden a bányászatban rejlő üzlet köré csoportosult. Később a városban építették meg a világ legnagyobb magbunkerét, ahol jelenleg is körülbelül 800 ezer vetőmagot tárolnak, optimális körülmények között, 120 méterrel a föld alatt. Ezeket a magokat katasztrófa esetén bármely nemzet felhasználhatja az újrakezdéshez.

Manapság már számos szabadidős tevékenység közül választhatnak a közösség lakói: többek között úszócsarnok, mászófal, nagy sportcsarnok, élelmiszerbolt, három pubszerű klub, hotelek, kemping, templom, mozi (vasárnaponként) és egy éjszakai diszkó is a van a településen. Nem beszélve a turistákat megcélzó számos ajándékboltról, ugyanis a település lenyűgöző természeti adottságai miatt sok turista bakancslistáján szerepel.

Nyáron is télikabátban kell járni
Mivel a város a sarkkörön túl található, október végétől februárig teljes sötétség, április közepétől augusztusig pedig világosság uralkodik a településen, mely alaposan megnehezíti az itt élők mindennapjait. Olyannyira, hogy az itt élők – hacsak nem utaznak délre – nem tudják, milyen érzés egy szál fürdőruhában kimenni a tengerpartra, ugyanis nyáron is csak körülbelül 5-10 fokig kúszik fel maximum a hőmérséklet, télen pedig a -40 fok sem ritka.

A helyiek élete 2015 decemberében pedig még nehezebbé vált, ugyanis az egyébként sem túl lakályos városban egy lezúduló lavina 11 otthont megsemmisített és további 12-ben komoly károkat okozott. Alig egy évvel később, 2017 februárjában egy újabb lavina 6 másik otthont tett lakhatatlanná.

A klímaváltozás következtében egyre gyakoribbá váló lavinák miatt mostanra nagyon nehézzé vált biztonságos helyet találni itt az építkezésre.

Furcsa törvények

Longyearbyenben viszont nem is az éghajlat és a szokatlan földrajzi viszonyok a legfurcsábbak, hanem azok a szabályok és törvények, amelyeket a helyi adottság miatt a városvezetés meghozott:

- A város lakói nem tarthatnak macskát: így védik a környéken élő, amúgy is szegényes madárpopulációt.
- A kismamáknak nincs lehetőségük a szigeten szülni: a gyermek világrajövetele előtt 3 héttel át kell utazniuk egy szárazföldi kórházba, majd a csecsemővel együtt hazatérhetnek a városba, mivel Longyearbyenben egyáltalán nincs szülészet.
- A városban korlátozzák az alkoholfogyasztást, emellett pedig az embereknek magukkal kell vinniük a puskájukat, ha elmennek otthonról, hogy megvédjék magukat a jegesmedvéktől.

A furcsa törvények közül a legérdekesebb azonban nem is az életre, hanem az elhalálozásra vonatkozik.

Noha a városnak van temetője, 70 éve használaton kívül van, ugyanis a hatóságok 1950-ben betiltották “a halált”.

A magyarázat egyszerűbb, mint gondolnánk: általában olyan hideg van a településen, hogy egyrészt a föld is fagyott, másrészt a holttesteket szinte konzerválja a hőmérséklet, így nem indulnak bomlásnak a földben, ezért vonzzák a vadállatokat.

A tudósok attól is tartanak, hogy a permafrosztban (azaz az állandóan fagyott állapotban levő talaj) eltemetett testek még tartalmazhatnak élő vírustörzseket is. Félelmük ráadásul nem is alaptalan, ugyanis egy nemrégiben készült tanulmány szerint a helyi temetőben 1950 előtt elhelyezett emberek testekből még mindig kimutatható az 1918-as influenza járvány.

Ezért az a megoldás született, hogy a halálosan beteg vagy súlyosan sérült embereket a szárazföldre szállítják, hogy ne a szigeten haljanak meg. Természetesen előfordul, hogy valaki váratlanul meghal a városban, ilyenkor a holttestet a szárazföldre küldik eltemetni.

Oké, de miért maradnak itt a lakosok?
A fentieket figyelembe véve jogosan merülhet fel az emberben kérdés, hogy ilyen körülmények között mégis kinek és miért van kedve Longyearbyenben maradni. Minden bizonnyal szerepet játszik benne a lenyűgöző természeti környezet: a túrázásra csábító hegyek, a hihetetlen vadvilág, az északi fény és a tenger látványa.

De ami igazán ide köti a helyieket, az az évtizedek során, a nehéz körülmények által összekovácsolt közösség. És bár a környezet sokszor zord és veszélyes is lehet, a helyiek ragaszkodnak egymáshoz és segítenek egymásnak. Erre jó példa, hogy azokat, akiknek a házát elsodorta a lavina, szomszédok, ismerősök fogadták be, és megosztották velük az otthonaikat, amíg az új, biztonságos házaik felépültek.

noizz.hu

Címkék: norvégia, város

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 04. 20:15, péntek | Külföld

Illegális bevándorlás - Donald Trump: a mezőgazdaságban dolgozó migránsokkal kivételt lehet tenni a kitoloncolások alól

Donald Trump kivételt helyezett kilátásba a mezőgazdasági vállalkozásoknál dolgozó migránsok esetében a kitoloncolások alól - az elnök ezt a szándékát Ohio államban tartott ünnepi beszédében jelezte.

2025. Július 04. 18:39, péntek | Belföld

Orbán Balázs: indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy Magyarország nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását

Indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy hazánk nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója csütörtökön Facebook-oldalán

2025. Július 04. 10:57, péntek | Külföld

\"Teljes lezárásra\" tettek felhívást a szerbiai egyetemisták

A szerbiai városok teljes lezárására szólították az embereket a hónapok óta tiltakozó szerbiai egyetemisták, akik pénteken egyebek mellett Belgrád, Újvidék és Nis blokádját tervezik.

2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld

Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá

Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni